STAFF

Belding School Office                             

Principal   Heather Yutzy
Assistant Principal   Mandi Cohen
Secretary/ Attendance Milly Castro
Engineer   Scott Robertson  
Counselor       Whitney Davis  
IB International Baccalaureate Coordinator Designate Michele Stefl

Preschool for All 

PreK Teacher Elizabeth Rodriguez  
PreK Teacher Mary Coriglione  
    PreK Teacher Assistant Alba Gonzalez  
    PreK teacher Assistant  Irene Escobar

 

Kindergarten

Kg teacher – Room 101 Linda Rohaly  
Kg teacher – Room 102 Ariel Ruiz  
Kg teacher- Room 108 Beneen Ibrahim Prendiville

 

First Grade

First Grade – Room 109

Laura Cabrera

First Grade – Room 107 Aurora Westerlund

Second Grade

Second Grade – Room 106 Lindsey Ogden
Second Grade – Room 108 Michele Suffredin, NBCT

 Third Grade

Third Grade – Room 112 Tonette Palmer  
Third Grade – Room 206 Laura Fairbank  
Third Grade – room 203 Rea Norberte

Fourth Grade

4th Grade – Room 202 Jennifer Tando
4th Grade – Room 201 Jazlyn Botello  
4th Grade – Room 201 Maternity leave for Jazlyn Botello Aug – Dec

Daina Cers

Fifth Grade

5th Reading- room 209 Lisa Owens
5th Math- room 212 Kim Berg
5th Sci / SS – room 207 Lauren Hazlip

 

Middle School Team:  6,7,8th grades – IB MYP

Science/ Design – room 309 Heather Swenson
Math- room 308 Suzan Kheireddin
Reading/ LA – room 312 Jaina Fisher
Soc Studies – room 301 Janine Nelson
Science -room 302 Sarah Sabo
Math – room 303 Denise Jones
Reading/LA – room 306 Susie Lee

Special Education 

Special Education Teacher and Case Manager for Belding Megan Heitkamp
Special Education Teacher Roxan Yusay
Special Education Teacher Laura Moyer
Special Education Teacher Deborah Sacks
Special Education Teacher Kelly Vetter 
Special Education Teacher Danielle Richmond
Special Education Teacher Ena Pamaran
Special Education Teacher Christine Hartwig
Special Education Teacher (Resident Teacher) Candice Ramirez
Special Education Teacher Assistant  Gladys Carrasquillo
Special Education Teacher Assistant Refija Murtic
Special Education Teacher Assistant Tim Adams 
Special Education Teacher Assistant Krystal Mayomi
Special Education Teacher Assistant Sujung Choi
Special Education Teacher Assistant Brianna Harris
Special Education Teacher Assistant Marnita Hayes
Special Education Teacher Assistant Axl Gavina
Special Education Teacher Assistant Michelle C. San Juan

Specials “Essentials” Classes

ESL and Bilingual Lead Teacher/ Interventions Jennifer Ronan, NBCT
 P.E. Teacher Arman Cortes  
Music Teacher Jenna Stamper  
Dance Teacher Kelly McCann  
Arabic World Language Amani Mandil  
Spanish World Language Katelyn Kennedy  
Speech Therapist Tonya Evans Douglas  
Security Guard  
Custodian – Lead  James Rambus  
 
   
   
 Lunchroom Manager Carol Brown
 Lunchroom Attendant  Eva Roque